DİYARBAKIR – PKK lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması ve Kürt sorununun demokratik çözüm için 1 Şubat’ta Kars ve Van’dan başlatılan ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü 13’üncü gününde Diyarbakır’da birleşti.
DEM Partili belediye eşbaşkan adayları, Barış Anneleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yürüyüşçüleri karşılamak için Ceylanlar Alışveriş Merkezi önünde toplandı. Erbanaler eşliğinde türküler söyleyenler alkış ve zılgıtlarla yürüyüşçüleri bekledi.
Polis, yürüyüş nedeniyle geniş güvenlik önlemleri aldı.
YÜRÜYÜŞÇÜLER ABLUKAYA ALINDI
Büyük Özgürlük Yürüyüşünün Kars ve Van kolu Ceylanlar AVM önünde ulaştığı sırada polisle yürüyüşçüleri bekleyenler arasında kısa süreli arbede yaşandı.
Yürüyüşçüler alkış ve sloganlarla karşılanırken polis, yürüyüşçüleri ablukaya aldı. Milletvekilleri kol kola girerek polis müdahalesine karşı çıktı. Katılımcılar, “Direne direne kazanacağız”, “jin, jiyan, azadî”, “savaşa hayır barış hemen şimdi” sloganları attı.
‘BAŞ EĞMEYECEĞİZ’
Ceylanlar AVM önünde halka seslenen DBP Eş Genel Başkanları Keskin Bayındır, “Bu yürüyüş amacına ulaşacak. Bugüne kadar sizin baskılarınıza boyun eğmedik bu günden sonra da baş eğmeyeceğiz. Bu baskı sindirme politikaları ile halkımızı durduramazsın. Biz burada binlerce kişiyiz” dedi.
‘YÜRÜYÜŞÜMÜZÜ SÜRDÜRECEĞİZ’
Halka seslenen DEM Parti Şırnak Milletvekili Nevroz Uysal, “Diyarbakır halkına bizi bu coşkuyla karşıladıkları için teşekkür ediyoruz. Biz milletvekilleri olarak yürüyüşümüzü sürdüreceğiz. Diyarbakır’ın bütün sokaklarını biz bugün ziyaret edeceğiz. Polis ablukasına karşı da anayasal haklarımızı savunmaya devam edeceğiz” dedi.
VEKİLLER VE EŞBAKAN ADAYLARI YÜRÜYÜŞE DEVAM EDECEK
Görüşmelerin ardından milletvekilleri ve DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun’un yürüyüşe devam etmesine izin verildi.
ABLUKAYA KARŞI OTURMA EYLEMİ BAŞLADI
Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ne yönelik polis ablukasına karşı Diyarbakır’da oturma eylemi başladı. Katılımcılar şarkılar söyleyerek halaylar çekti.
ABLUKA KALKTI, YÜRÜYÜŞ DEVAM EDİYOR
Abluka kaldırıldı,DEM Parti milletvekileri, DEM Parti Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayları Serra Bucak ve Doğan Hatun ile partililerin yürüyüşü başladı. ‘Büyük Özgürlük Yürüyüşü’ Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine ulaştı. Polis, milletvekilleri ile birlikte yürümek isteyen halkı engelledi.
Kaynak