Karaman Ermenek’te bir yılı aşkın süredir maaşlarını alamayan maden işçilerinin Cenne ve Seba maden ocağında başlayan eylemi devam ediyor.
Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, 13 aydır maaş alamadıklarını açıklayarak 20 gün önce greve başlayan Karaman’ın Ermenek ilçesindeki maden emekçilerinin talepleri açıkladı.
Maden sahibinin evinin önünde Maden işçileri bir açıklama yaptılar
Maaşlarını ödemeyen maden sahibinin evinin önünde açıklama yapan maden işçileri “Onlar burada bu lüks hayatı yaşarken biz alnımızdan akan ter, kara kömür lekesinin hakkını alamadık. Emeğimizin hakkını istiyoruz. Alyansımızı bozduracak duruma geldiysek onlar da böyle bir hayatı hak etmiyor.” diyerek biz kez daha seslerini duyurmaya çalıştılar.
Maden işçileri taleplerini açıkladı
Açıklamada, “Maden işçilerinin sesini ve taleplerini duyuralım” denilerek Ermenek Maden İşçileri Meclisi Toplantısı’nda alınan beş maddelik karar ve talepler de açıkladı. Taleplerin karşılanmaması halinde işbaşı yapılmayacağının belirtildiği açıklamada, Ermenekli madencilerin talepleri ve kararları şu şekilde sıralandı:
- Maaşlarımız ve tazminatlarımız eksiksiz yatırılacak
- İşçi sağlığı ve iş güvenliği (İSİG) kurallarına uygun çalışma ortamı sağlanacak
- Sendika ile toplu sözleşme yapılacak
- İşten çıkarılan madenciler işe geri alınacak
- Bireysel Emeklilik Sistemi (BES)kesintisi sorunu çözülecek
- 1 Ekim’de Ankara’ya yürüyecekler
Maden sahibinin evinin önünde Maden işçileri bir açıklama yaptılar
Maaşlarını ödemeyen maden sahibinin evinin önünde açıklama yapan maden işçileri “Onlar burada bu lüks hayatı yaşarken biz alnımızdan akan ter, kara kömür lekesinin hakkını alamadık. Emeğimizin hakkını istiyoruz. Alyansımızı bozduracak duruma geldiysek onlar da böyle bir hayatı hak etmiyor.” diyerek biz kez daha seslerini duyurmaya çalıştılar.
Sonunda Salda Gölü imar planı onaylandı
1 Ekim’de Maden işçiler Ankara’ya yürüyecekler
Bağımsız Madem İş’ten yapılan açıklamada, Ermenek Maden İşçileri Meclisi’nin 1 Ekim’de başlatacağı Ankara yürüyüşü için ilk hazırlık toplantısını gerçekleştirildiği ve İkinci toplantı yarın yapılacağı da belirtildi.
Ermenek maden işçileri meclisi Ankara yürüyüşü için ilk hazırlık toplantısını gerçekleştirdi.
İkinci toplantı Pazartesi günü yapılacak.Maden işçilerinin sesini ve taleplerini duyuralım!#ErmenekliMadencilerDireniyor
Toplantıda alınan kararlar ve taleplerimiz:+++ pic.twitter.com/HBAJpefLhq
— Bağımsız Maden İş (@bagimsizmadenis) September 18, 2020